רקע על תאים בריאים וגידולים ממאירים

המונח “סרטן” הוא שם כולל לקבוצה גדולה של עשרות גידולים ממאירים, המאופיינים בגדילה בלתי מבוקרת של תאים פגומים, ויכולים להתחיל מאיברים שונים בגוף כמו שד, ערמונית, מעי גס ריאה ועוד. מרבית הגידולים מקורם בתאי ציפוי (אפיתל) ברקמות הגוף והם מכונים “carcinoma”. מיעוטם החלו מרקמות שלד סכום או שריר ומכונים “sarcoma”. סך גידולים אלו מכונים “גידולים סולידיים” וזאת בניגוד ל”גידולים המטולוגים” כמו לויקמיה לימפומה ומאלומה שמייצגים תאים סרטניים ממערכת תאי הדם והלימפה.

ככלל תאי הגוף צריכים להישמע לחוקים המאפשרים תפקוד בריא שלהם וכניסה למעגל חיי התא עם הכפלה מבוקרת של החומר הגנטי וחלוקה לתאי בת היוצרים את הדור הבא. בתא בריא מתקיימת בקרה לזיהוי פגמים שנוצרים בתא, תיקון נזקי DNA (החומר הגנטי) טרם חלוקת התא, ונאמנות להישמע להוראה עצמית למות (apoptosis) במידה ופגמים משמעותיים בתא לא תוקנו. “הוראות ההפעלה” של התא נשמרות כמידע גנטי הקרוי DNA ונמצא בגרעין. בכל תא באים לידי ביטוי גנים מסוימים הקובעים את אופיו, הם מתורגמים על ידי תוצר ביניים המכונה RNA לחלבונים. למעשה מאפייני התא כמו תא עצב או תא רירית פה או ריאה מוכתבים מהחלבונים הפעילים באותו התא, המיצגים את הגנים שבאו לידי ביטוי. לחלבונים הנוצרים תפקידים מגוונים, ביניהם: זיהוי נזקים בחומר הגנטי ותיקון שלהם, קליטת אותות מסביבה חיצונית של התא על ידי “קולטנים” הנקשרים לחומרים המצויים בסביבה הבין תאית (כמו הורמונים, ציטוקינים, או חלבונים המוצגים על מעטפת תאים אחרים בסביבה), העברת אותות בתוך התא ל”שרשרות” של תהליכים ביולוגים, ועוד.

המונח Hallmarks of cancer (“סימני ההיכר של סרטן”) מתייחס לעקרונות של התהליכים המורכבים הקשורים בשינויים שחלים בתאים בריאים כאשר הם הופכים גידוליים. הוא כולל: סיגנל מתמיד לחלוקת תאים, התחמקות מהנחיות להפסקת הגדילה, התנגדות למוות תאי וחלוקות “נצח”, השראה של יצירת כלי דם בסביבת הגידול המגבירים את זרימת הדם המקומית ומכונים angiogenesis, הפעלת מנגנונים המאפשרים חדירת התאים לכלי הדם והלימפה ובאופן זה פיזור לאיברים אחרים בגוף שם התאים יכולים להתרבות וליצור גרורות, שינויים מטבולים הקשורים ביצירת אלטרנטיבות למקורות אנרגיה, ויכולת להתחמק מזיהוי ו/או הרג על ידי מערכת החיסון. השינויים שצוינו מושפעים מתהליכים בתוך התא של חוסר יציבות גנומית עם פגיעה בגנים מסוימים ותוצרי חלבון פגומים, ומגורמים חוץ תאיים ובכללם תאי דלקת כרונית ואירועים המתרחשים בסביבת הגידול (micro-environment). הטיפולים החדישים לסרטן מתבססים על תרופות המכוונות לתהליכים המזוהים כפגומים בתאי הגידול, במטרה להחזיר את התא הסרטני למצב בריאות או להרוג אותו. מידע נוסף יפורט בחלק של רפואה מותאמת אישית.

ידע, שיתוף, מקצועיות ולווי אישי עושים את השינוי

יצירת קשר – או השארת פרטים או התקשרו לטלפון 036401234 או שלחו מייל torim@mcra.co.il, ציינו אם אתם מטופלים חדשים או אם זה ביקור חוזר
דילוג לתוכן